Pro kamínkování neexistují žádné normy a je na každém z nás, kde kamínek vybereme, jak bude velký a jaký bude mít tvar. Přesto však existují určité zásady, na které je dobré brát ohled, protože mohou usnadnit práci s malováním a tím zajistit, aby byl konečný výsledek podle očekávání.

Velikost kamínků

U kamínků je obecný předpoklad, že by měly být tak velké, aby si je nálezce mohl vzít s sebou, umístit je třeba do kapsy a doma si je vystavit. Pomalování stokilového balvanu by možná kolemjdoucí potěšilo, ale takový kámen by pak nemohl cestovat. Velikost je tedy nejvhodnější taková, aby se kámen vešel akorát do dlaně, tedy zhruba o průměru 5-10 centimetrů.

Jaký tvar?

Většina lidi volí kulaté kamínky s rovným nenarušeným povrchem, které poskytují ideální plochu pro vaše malování. Nemusíte ale vybírat jen dokonale kulaté kamínky, mnoho lidí využívá toho, že lze nalézt kamínky zajímavých tvarů, které můžete využít pro své dílo. Pokud naleznete kamínek, který připomíná domeček, snadno vytvoříte podobu domu. Také můžete vybírat kamínky ve tvaru různých zvířat, třeba želvy, žabky, berušky nebo třeba pejska. Zapojte fantazii a už při výběru si představujte, co byste na kamínky namalovali to vám velmi usnadní výběr. Co se týče textury, nejlepší efekt přinese neporušená a neporézní textura. Vyhýbejte se tedy poškozeným, prasklým nebo příliš členitým kamenům. 

Barva kamenů

Nejpopulárnější jsou bílé kamínky, protože jsou jako bílé plátno, u kterého můžete snadno tvořit jakýkoliv obrázek. Můžete ale vybrat kameny jakékoliv barvy. Stejně jako u tvaru, tak i u barvy platí, že ji můžete využít ke svému účelu. Pokud budete chtít kámen pomalovat noční oblohou, zajisté k tomu bude vhodný černý kámen. Pokud použijete akrylové barvy, barva kamene není tak důležitá, protože můžete celý kamínek pomalovat a jeho původní barva nebude patrná. 

Kde kamínky hledat?

Kámen je poměrně obecné označení, protože kameny mohou být tvořeny různými nerosty. Může jít o křemen, ale také o kus břidlice, pískovce, čediče či dalších hornin. Hledání kamínků je sama o sobě velká zábava, protože vás to donutí trochu cestovat. Na louce nebo kolem domu možná žádné vhodné nenajdete, když ale půjdete k poli nebo do lesa, rázem můžete narazit na mnoho zajímavých kamenů. Jak asi tušíte, kulaté kamínky se nejčastěji vyskytují tam, kde je voda v pohybu, tedy u potoků a řek. Krásné kamínky si lze odnést také z dovolené u moře. 

Pokud v okolí vhodné kamínky nemáte, můžete si práci usnadnit a koupit si u nás sadu na malování kamínků, která obsahuje i kameny, takže nemusíte nic hledat a můžete rovnou začít tvořit.